0212 706 02 60

info@versusmimarlik.com

Organizasyon Stand Tasarımları

Organizasyon Stand Tasarımları Model ve Çeşitleri

Organizasyonlarda kullanılan standlar, firmanın kendisini ifade edebilme biçimini yansıtır. Organizasyon stand tasarımları model ve çeşitleri farklı şekillerde kendini göstermektedir.

Modüler Standlar

Modüler Standlar, genellikle alüminyum octanorm malzeme ile Truss sistem gibi malzemelerle inşa edilen standlardır. Bu seçimin dezavantajı, firmanın rakipleriyle benzer çözümü kullanması riskidir. Bundan dolayı, modüler standın firmaya özgü olma imkanı azdır.

Özel Standlar

Özel standlar, firmaya özgü tasarlanmış olup; firmanın sektörel imajına, marka değerine olumlu katkı yapan standlardır. Organizasyon stand tasarımları model ve çeşitleri arasında, en dikkat çekici olanlarıdır. Genellikle ahşap malzeme, konstrüksiyon, profil demir, alçıpan gibi birçok dekorasyon malzemesi kullanılarak tasarlanır. Tüm sektörel organizasyonlarda, tasarım ve uygulama kalitesi yönünden; modüler standlardan daha prestijli ve dikkat çekicidir.

Organizasyon Stand Tasarımları ve Planlama

Stand, firmanın katıldığı organizasyonda imajını yansıtan, tasarımı, planlaması ve estetiği açısından diğer firmalara, müşterilere ve yatırımcılara firma hakkında ilk izlenimi oluşturan alanlardır.

Standlarda Birarada Olması İstenen İki Özellik Fonksiyonellik ve Tasarım

Bu önemli ve çarpıcı gerçekten yola çıkarak herhangi bir organizasyona katılan firmanın hazırlatacağı standın estetik ve tasarım olarak katıldığı organizasyonun en çarpıcı standı olması sağlanmalıdır. Aynı zaman da firmanın hazırlattığı standın tasarımı ve estetiği dışında fonksiyonel olması da diğer önemli gerçeklerden biridir.

Firma için organizasyon stand tasarım ve planlama gerçeği katıldığı fuarlar için oldukça önemlidir. Stantın tasarım ve planlaması firmanın kurumsal kimliğinin yansıması olarak göze çarpar.

Bu noktada herhangi bir etkinliğe katılmaya karar veren firma organizasyon stand tasarım ve planlama konusunda tecrübeli tasarımcı firmalar ile çalışmalıdır. Ürünlerini ya da hizmetini sergilediği standın mutlaka müşteri çekmesi, yatırımcı ağırlaması ve rakiplerine endişe hissettirecek ölçülerde dikkat çekici olması için uğraşılması gerekir.

Uzman Tasarımcılar İle Çalışmanın Önemi

Organizasyon stand tasarım ve planlama konusunda uzman tasarımcılar ile çalışmak oldukça önemlidir. Aylar boyunca hatta bir yıl boyunca hazırlanan ürünlerin ve hizmetlerin müşteri ve yatırımcılar ile buluşacağı bu önemli organizasyon faaliyetlerinde herhangi bir olumsuzluk ile karşılaşılmaması için hazırlanacak standın tüm ince ayrıntılarına göre estetiğinden taviz verilmeden düzenlenmesi çok önemlidir.

Organizasyon stand tasarım ve planlama işlemlerini yapacak firmanın endüstriyel tasarımcılar, iç mimarlar ve mimarlardan oluşan uzman bir tasarım kadrosunun olması bunun bileşeni olarak da uzman teknik ekip kadrosuna sahip olması gerekir.

Fuar ya da farklı bir organizasyona katılacak ürün ve hizmetlerini sergileyecek uzun süre verdiği emeklerini müşteri ve yatırımcıları ile buluşturacak firmaların stand konusunda bahsedilen tüm özellikleri bir arada bulunduran bir firma ile stand hazırlıklarını yapması gerekir.

Firmanın katıldığı fuar sırasında doğru kişiler ile buluşmasını sağlayacak stand en yüksek verimin alınmasına olanak verecek şekilde organizasyon stand tasarım ve planlama iş ve işlemlerinin yapılması açısından önem teşkil eder. Katılım sağlanan fuarlarda standların organizasyonu büyük rol alır. İşte bu noktada standın organizasyonunun çok doğru yapılması gerektiği gerçeği bir kez daha göze çarpar.

Firmayı Müşteri ve Yatırımcı İle Buluşturan Standlar

Standların tasarımı firmanın talepleri doğrultusunda uzman tasarımcılar tarafından hazırlanır ve teknik ekip tarafından da üretimleri ve montajları yapılmaktadır. Firmanın bu noktada oldukça açık fikirli olması gerekir. Uzun emekler sonucu hazırladığı ürün ve hizmetlerinin en doğru şekilde sergilendiği standa ihtiyacı olduğu gerçeğini kabul etmeli ve tasarım ekibinin ürün ve hizmetlerin sergileneceği, müşteri ve yatırımcılar ile buluşulacağı stand için görüşlerini – taleplerini doğru ve net bir şekilde tasarımcı ekibe aktarması gerekmektedir.

Öncelikli olarak organizasyon stand tasarım ve planlama aşamasında firmanın nasıl bir malzeme ile üretilmiş stand istediği belirlenir. Ahşap stand, modüler stand yada truss stand seçeneklerinden hangisinin firmasının kurumsal kimliğini çok daha iyi yansıtacağına karar vermesi gerekir. Bu önemli karardan sonra tasarımcılar tarafından istenen standın büyüklüğü, rengi, dokusu ve benzeri diğer özellikleri konusunda görüşmeler sağlanır.

Organizasyon stand tasarım ve planlama konusunun en önemli noktalarından biri de firmanın istediği standı satın almak istiyor mu yoksa kiralama yoluna mı gidiyor. Eğer satın almak istiyor ise sıfırdan firma talepleri doğrultusunda stand hazırlanır. Kiralamak isteniyor ise depoda hazır bulunan standlar üzerinde firmanın istediği yenilikler yapılarak hazırlanır.

Kiralama ya da satın alma olsun veya ahşap, modüler ve benzeri farklı bir stand şekli olsun mutlaka firmanın katılacağı organizasyonda firmanın kimliğini en iyi yansıtacak özellikleri bünyesinde barındıran standlar hazırlanır.

Stand Yapıları

Genel itibariyle hazırlanan standlar kolay kurulabilen, hafif malzemelerden üretilmiş olması arzu edilmektedir. Hazırlanma ve montaj ve hatta organizasyon bittiğinde toplanması kolay stand tasarımları yapılması istenmektedir. Bu noktada hafif malzemelerden tasarım ve üretimi yapılmış olan modüler standların bütçeleri de diğer stantlara göre çok daha uygun olur.

Firmaların talepleri ahşap fuar standlarından yana olur ise hazırlanma süreci, tasarımları, işçilikleri modüler stantlara göre daha uzun bir süreyi kapsar, bütçe olarak da yine modüler stantlara göre daha maliyetli yapılardır. Ancak kalite açısından elbette diğer stantlardan bir adım daha önde olan stand modelleri arasındadır.

Firmalar katılacakları fuar ya da organizasyon stand tasarım ve planlama konusunda temel hedefleri hangi standı seçerse seçsinler doğru tasarlanmış, estetik dokusu olan, fuarda cazibe noktası olabilecek, göze çarpan sırf meraktan dahi olsa potansiyel müşteri ve potansiyel yatırımcıları standa çekebilecek yapıda standlarda bulunmak isterler.

Tasarımcılar her ne koşulda olursa olsun müşterilerinin memnuniyeti ve katıldıkları fuarlardan mutlu ve fayda sağlanmış şekilde ayrılmalarını sağlayacak fuar standları üretmeyi amaçlamaktadırlar.

Fuar ya da farklı organizasyonlarda daima ilk izlenim fuara katılan firmaların hazırladıkları standlardır. Fuara katılım sağlayan firmalar mutlak suretle tüm ürün gamını doğru şekilde sergilemeyi istemektedir. Firmanın kurumsal kimliğinin ve ürün gamının çarpıcı şekilde yansıtıldığı standlar daima firmanın söz konusu organizasyon süresince hedeflediği noktaya ulaşmayı sağlar.

Nasıl bir stand talep edilirse edilsin tasarımcı mutlaka firmanın tam ihtiyacı olan düzgün görüntüye sahip, yatırımcı, müşteri ve rakiplerini çekebilmesini sağlayacak, firmanın ürün ve hizmetlerini doğru şekilde sergileyebileceği tasarımları biriktirdiği tecrübeler ile yansıtır.

Fuar ya da farklı bir organizasyona katılacak firmalar yaptıracakları standları konusunda mutlaka yılların tecrübesine sahip, donanımlı ekibi bulunan, ince işçilik ve estetik dokuyu bir arada bulundurmayı başaran kişiler ile çalışmayı seçmelidir. Bu noktada firmalar tasarımlarının ve üretimlerinin yapılmasını istedikleri stand firmalarının daha önceki çalışmalarını kontrol etmeli, referanslarına bakmalıdır. Ancak bu incelemelerden sonra çalışacakları firma ile el sıkışmalıdır.

Hazırlanan Standların Dayanılırlıkları

Fuar sırasında standlarda yaşanacak herhangi bir olumsuzluk standın herhangi bir darbe nedeniyle çökmesi, yıkılması gibi bu tarz durumlar mutlaka firmanın kimliğine zarar verecektir. Böyle bir olay yaşanmaması için mutlaka hazırlanan standların standartlara uygun olması ve montajının çok iyi yapılması gerekmektedir. Bu da yine uzman ekip konusuna tekrar değinmeyi sağlamaktadır.

Fuarın süresi boyunca müşteriler ve yatırımcılar üzerinde olumlu imaj bırakabilmek ve fuar boyunca yer alan tüm diğer rakiplerin birkaç adım önüne çıkmak gerekir. Bu da elbette doğru stand ile yola çıkmak ile olmaktadır.

Firma aylar boyunca hazırlandığı özel organizasyonlar için ürün ve hizmet gamlarını en iyi sergileyebilecekleri, cazibe noktası olacakları standlar hazırlatmalıdırlar.

×