0212 706 02 60

info@versusmimarlik.com

Özel Stand Tasarımları

p1d0u00grt1c3u1uo6dn1mbh1kqs4
p1d0u00grt1c3u1uo6dn1mbh1kqs4
p1d0u00grt1c3u1uo6dn1mbh1kqs4

Özel Stand Tasarımları Model ve Çeşitleri

Özel Standlar, firmaların katılımcı oldukları organizasyonlarda prestij sağlaması ve optimum şekilde kendisini yansıtabilmesi açısından önemlidir.

Özel stand tasarımları model ve çeşitleri değişkendir. Katılımcı firmanın istekleri ve talepleri doğrultusunda şekillenen, modüler ve ahşap çeşitleri mevcut olan stantlar bulunur. Katılımcının talebine göre ahşap veya modüler olarak tasarlanır, talepleri doğrultusunda şekil alır. Yapılan tasarımlar, suntalam/mdflam malzemelerden üretime girer ve fuar tarihinde katılımcının istediği tasarıma göre hazırlanır. Özel standlar; tamamen kişisel zevklere uygun bir şekilde dizayn edilip, zamanında kullanıma hazır hâle getirilmektedir. Katılımcının yapması gereken tek şey, özel stand tasarımları model ve çeşitleri içerisinde uygun tercihi yapmasıdır. Kendi ürününü ve prestijini en güzel biçimde yansıtacak stand çeşidi konusunda, optimum olan tercihi yapmalıdır.

Özel Stand Tasarımları ve Planlama

Fuar organizasyonları şirketlerin ürünlerini tanıtmaları için büyük bir fırsat olarak tanımlanabilir. Bir şehirde yapılan fuarlara orada yaşayan insanların yanı sıra başka şehirlerden gelen hatta uluslararası olan fuarla diğer ülkelerden gelen sektörel insanları etkilemenin en önemli yolu ise özel stand tasarım ve planlama programının iyi yapılmasıdır. Stand ne kadar özel olursa o derece dikkat çekerek ürünün ve firmanın tanıtılmasında yardımcı olacaktır. Birkaç dikkat edilecek unsur ile fuarlardan özel stand tasarım ve planlama sayesinde daha da çekici hale gelebilmektedir.

Pazarlama İçin Fuarların Önemi

Pazarlamanın ilk stratejisi iyi bir reklam ve tanıtım faaliyetinin yapılmasıdır. Bu konuda fuarlar büyük önem taşımaktadır. Fuarlar genel kitleden çok ürün ile ilgilisi olan kitleye hitap ettiği için özellikle kurumsal olan veya kurumsallaşma yolunda başarı kaydetmek isteyen firmalar için katınılması zorunlu bir etkinlik haline geliyor. Fuarlar olduğu kadar fuar standının konumu da çok önemlidir. Standların konumlandırılması özel stand tasarım ve planlama projelerinin sağlıklı yapılabilmesi için son derece önemlidir.

İyi Bir Tasarım Ve Planlama Nasıl Yapılır?

Ürünlerin tanıtılmasında stand tasarımı oldukça önemlidir. İyi bir özel stand tasarım ve planlama ile ürünlerin satışı ve tanıtımından tam verim alınabilmektedir. İyi bir tasarım içinse şık bir dizayının yanı sıra görsellikte ön planda tutulmalıdır. Stand tasarımında rahatlatıcı öğelere yer verilmelidir. Örnek olarak, standların ferah olması ve içinde bir dükkan havasında tasarım ile gezilebilir olması gerekmektedir.

Tüketici ve fuara gelen misafirler için , ürünlerin tanıtımlarının rahatça yapılabileceği alanlar olmalıdır. Öte yandan daha detaylı bilgi alabilmek isteyen kişiler için masa ve sandalyelerin olması gerekmektedir. Ayrıca fuarın dizayınında teknolojiden de faydalanalarak lcd televizyonlar veya bilgisayarlardan da yararlanmalıdır. Yapılan tasarımın bütünü ile kurumsal kimliği ve prestiji yansıtması gerekmektedir.

Standın Gösterişli Olması İçin Gerekenler

Çeşitli stand modelleri bulunabilmektedir. Ancak özel olarak tasarlanan standlar tamamen hayal gücüne dayalı olarak planlanmaktadır. Fuar çeşitlerinin karışımı da olabildiği gibi bambaşka bir konsepte de oturtulması mümkündür. Fuarlarda standların gösterişli olması için ise şu hususlara dikkat edilmelidir;
- Standın mutlaka ışıklandırma sistemi bulunmalıdır. Fazla çevreyi rahatsız etmeyecek şekilde yapılan ışıklandırmalar her zaman ilgi çekici olmuştur. Işıklandırma sisteminin konumu da çok önemlidir. Ayrıca ışık renginin fuarın konsepti ile bir bütünlük oluşturması gerekmektedir.
- Standın rengi de oldukça önemlidir. Bu anlamda özel stand tasarım ve planlama renk kullanımında daha özgür hareket edilmesini sağlar. Ürünün rengi ile standın rengi mutlaka birbirini tamamlamalıdır. Örnek olarak eğer bir lavobo ürünü tanıtılıyorsa renk açık olarak tercih edilmeli, eğer bir ahşap ürünü tanıtılıyorsa daha açık renkler kullanılmalıdır.
- Tek oda olarak yapılan özel stand tasarım ve planlama olduğu gibi birkaç bölüme ayrılan standlarda bulunabilmektedir. Bir standın birkaç bölümünün bulunması oldukça avantajlı bir durumdur. Bir kurumsal hava yaratılarak firmanın ciddiyeti ortaya konarak daha fazla verim alınabilmektedir. Öte yandan bu odalar hem pazarlama personeli hem de gelen misafirler için bir ferahlık durumu yaratabilmektedir.
- Sanatsal öğelerden yararlanılmalıdır. Animasyon ve camlardan da faydalanılabilir. Tablolar ve sanat müzikleri de oldukça önemlidir. Bir standda ofis havası yaratılması, gelen misafirlerin kendilerini rahat hissetmelerini sağladığı gibi, daha samimi bir ortamı da beraberinde getirir.
- Standlar için tek giriş kullanılmamalı. Birkaç girişi olan standlar hem ulaşılması kolay hem de en çok ziyaret edilen standlar olduğu gözlemlendiği için bu noktaya dikkat edilmesi gerekir.
- Çiceklerle renk katılması tercihtir ancak kullanılması durumunda ekstra bir fayda sağlar. Özellikle masaların üzerine boş görünmemesi için mutlaka bir süs çiçeği konulmalıdır. Ayrıca kapı girişlerine ve ürünlerin yakınına konacak olan küçük tropikal bitkiler firma için önemli bir prestij yaratacaktır.

Ürün Ve Firmanın Tanıtılması İçin Gerekenler

Fuarların amacı belli ürünleri ve firmaların tanıtımının yapıldığı etkinlikler olmasıdır. Fuarlarda üretici ve tüketici bir araya gelir. Özellikle konsept fuarlarda firmanın ve firmanın tanıttığı ürünün ön planda olması için ise gösterişli bir standın yanı sıra tasarımının da iyi yapılması gerekmektedir. Birkaç ufak değişiklik ile firmaların hem ürünleri hem ismi ön plana çıkabilmektedir;
- Firmanın ismini gözü rahatsız etmeyecek büyüklükte standın en ilgi çekici yerine yazmak. Eğer stand alçak değil ise özel stand tasarım ve planlama esnasında yapılan kolonlara, eğer alçaksa duvara yazılmalıdır.
- Firma ve ürünleri ile ilgili bilgilerin standın kolayca görülebilecek yerlerine asılması da tüketicinin dikkatini çekecektir. Eğer varsa maketlerle de firmanın ürünü ön plana çıkarılmalıdır. Firma hakkında tarihi ve referansları mutlaka yer almalıdır.
- Ürünün pazarlanması esnasında bütün özellikleri aktarılmalıdır. Bu da ürünlerin yanına ya da üstüne yazılabilecek küçük bilgilerle sağlanabilir.
- Fazla ürün kalabalığı olmamalı, tanıtılması gereken ürünlere standlarda yer verilmelidir.
- Ürünlerin tanıtımı için bir sohbet havası yaratılmalı bu nedenle sandalye ve masalardan yararlanılmalıdır. Ayrıca fuar için standlarda yapılan ikramlarda oldukça önemlidir.
- Küçük katalog ve dergilerden faydalanılabilir. Bu katalog ve dergilerin yanı sıra broşürler özel stand tasarım ve planlama projelerine dahil edilerek uygun bir dergilik de standın içine dahil edilebilir. İnsanların kolay ulaşabileceği bir yerde bulunan bu dergilik sayesinde firma ürünlerini daha rahat tanıtabilme imkanı bulabilir.

Özel Standların Özellikleri Ve Fiyatları

Fuarlarda tercih edilen özel standların bütün kriterleri sipariş veren kişilerden alınan bilgilerle tasarlanmaktadır. Müşterinin hayal dünyasını ile mimarlık firmasının bilgi, birikim ve tecrübesi olduğu gibi aktarılmalıdır. Standlar, tek oda olarak tasarlanabildiği gibi bir kaç bölüme de ayrılabilmektedir. Kullanılacak olan malzemede yine mimarlık firmalarının sunduğu seçeneklerle belirlenebilmektedir. Her türlü malzeme özel stand tasarım ve planlama için kullanılabilir.

Özel tasarım standların fiyatları tüm unsurlara göre değişebilmektedir. Ancak maliyeti tahmin edildiğinden daha da azdır. İyi bir pazarlama ancak iyi bir reklamla mümkündür. Bu nedenle de fuarlarda yapılacak olan stand giydirmeleri reklamın en önemlisi olarak ön plana çıkmaktadır.

​​​​​​​Pazarlama stratejilerinde fuarların yeri büyüktür. Bu nedenle kurumsal bir firma olabilmenin ilk adımı kurumsal fuarlarda yer alabilmektir. Ayrıca özel stand tasarım ve planlama ile yapılan standlar doğa dostu olmaları ile de bilinmektedir. Çevreye zarar vermeyen malzemelerden yapılan standlar geri dönüşüm ile tekrar bir stand halini alabilir. Aksi durumda da başka amaçlarla kullanılabilmektedir.

×